Hírek
2013. Július 29. 22:01, hétfő |
Helyi
Forrás: dr. Kriston Vízi József
Az eltűnő Felsőleperd nyomában…
Július 26-án került sor Takács Istvánné helytörténész ,,Felsőleperd, az Esterházy uradalom egyik pusztája” című kötetének bemutatójára.
Legalább kétszáz helyi, elszármazott és az ország különböző részéből egybegyűlt érdeklődő jelenlétében került sor július 26-án késődélután Takács Istvánné helytörténész ,,Felsőleperd, az Esterházy uradalom egyik pusztája” című kötetének bemutatójára.
A dalmandi általános iskola aulájának forró levegője külön is izzott a lelkesültségtől, amely egy több éves munka megkoronázása iránti izgatott kíváncsiságból fakadt.
Az Erky-Nagy Tibor tipográfus ihletett gondozásában, a Pannónia Nyomdában készült elegáns monográfia 384 oldalon, több száz archív felvétellel, illetve illusztrációval gazdagon látott napvilágot csaknem száz előfizető és rangos támogatók jóvoltából.
A közönségtalálkozót Dallos Györgyi, a Felsőleperdről Elszármazottak Baráti Körének motorja köszöntötte, majd a házigazda, Bondorné Nagy Ibolya polgármester asszony emelkedett szólásra.
Méltatását követően a szerző szólt a mű megszületésének megannyi izgalmas részletéről, emberi mozzanatok és megható történetek be- és felmutatásával. „Úgy érzem, mára már szívem egy része felsőleperdi lett, emlékeim és a ragaszkodó segítőkész beszélgetőtársak maguk is megnyíltak, ritka bizalommal!” – köszönte meghatottan mondandója végén Takácsné Marika a nagyszerű együttműködés múlhatatlan élményeit.
Ezután Békés Sándor író beszélt a pántlika nélküli honszeretet és közösségi elkötelezettség, a helytörténet írás valódi értékeiről,- amelyek nem a nagy, országos történelem kis leképezései, hanem, amelyekből a mindenkori magyar történelem fő sodrai táplálkoztak és gazdagodtak. Ilyen és ezért fontos ez az újabb, a Kapos-mente s a dél-dunántúli Esterházy-uradalom gazdaság- és társadalomtörténetét még mindig számos új ismerettel gyarapító munkák ritka becses darabja.
Végezetül Ilia János, a kezdeményezők képviselője szólt földijeihez és a lelkes egybegyűltekhez, s akik nevében a szerzőt Felsőleperd tiszteletbeli polgárának fogadta társaival.
Ezt követően a rég nem látott ismerősök önfeledt találkozója és beszélgetése zajlott, miközben mind a felsőleperdi születésű, legendás mesterszakács és cukrász, Rákóczi János (1897-1966) nevét viselő túrós lepény mellett a legfőbb desszert, a kötet minden példánya elfogyott! – Megnyugtatásul: e napokban már a könyv újranyomásán dolgoznak a szervezők, amelyből remélhetőleg további előfizetőknek, könyvtáraknak és tudományos műhelyeknek is lehetőségük nyílik később vásárlásra, szakmunkájukhoz elmélyült olvasásra.
Szöveg és képek:
kristonvízi
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 10:55, csütörtök | Helyi
A Szivárvány Óvoda madár- és méhecskebarát konyhakertje bekerült a legszebbek közé
A Dombóvári Szivárvány Óvoda madár- és méhecskebarát konyhakertje idén bekerült a „A legszebb konyhakertek – Magyarország legszebb konyhakertjei” verseny legszebb 20 kertje közé, és országos díjra jelölték.
2024. November 19. 08:20, kedd | Helyi
A dombóvári rendőrök vasúti közlekedés biztonságáért végzett munkáját ismerték el
A két szervezet együttműködésének keretében a napokban a MÁV Területi Vasútbiztonság munkatársai Szabó Szilvia és Tóth Zoltán részére jutalmat adtak át a vasútbiztonság érdekében végzett munkájuk elismeréseként.
2024. November 18. 13:56, hétfő | Helyi
Ismét az állami gondoskodásban nevelkedő gyermekeket segíti a Coop
Közel 8 tonnányi sajátmárkás élelmiszer adomány érkezett Tolna vármegyébe.
2024. November 18. 10:03, hétfő | Helyi
Jótékonysági akciót szervezett a Dombóvári Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesülete
Dombóvári Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesülete hirdetett akciót tagjai között, jótékonysági céllal.